Vrodené reflexy novorodenca

Každé dieťa prichádza na svet s určitými vrodenými reflexami. Tie mu pomáhajú, aby sa mohlo lepšie zžiť s podmienkami mimo priestoru maternice. Akákoľvek hybnosť dieťaťa do približne 3. mesiaca sa prejavuje na základe týchto reflexov,  predovšetkým obranných a obživných, ako reakcia na vnútorné a vonkajšie podnety a ako prejav ich spokojnosti či nespokojnosti. Tieto automatické reakcie sú postupne nahrádzané vedomými reakciami a pohybmi riadenými mozgom a vlastnou vôľou. Preto vrodené reflexy nikdy zbytočne nevyvolávame a necvičíme, aby sme nebrzdili správny psychomotorický vývoj dieťaťa.

Hľadací reflex 

Pohladkaním dieťaťa blízko kútika úst by malo reflexne otočiť hlavičku smerom k hladkajúcej ruke. Hľadací reflex predchádza saciemu reflexu. Pokiaľ je dieťa pri dojčení menej aktívne, prípadne pri dojčení zaspáva, nestimulujte ho hladkaním po líčku. Reflexne sa totiž môže pustiť prsníka a bude opätovne „hľadať“. Tento reflex prestáva byť výbavný cca v 3. mesiaci života. 

Sací  reflex 

Vďaka nemu sa deti vedia prisať na prsník, ale nielen naň - deti budú sať všetko, čo im dáte do úst. Vedia sa prisať tak silno (na inú časť prsníka, prst, bradu), že dokážu vyrobiť „cucflek“. Preto je často mylná „diagnostika“, že pokiaľ dieťa saje prst, musí byť hladné. Saje preto, lebo má sací reflex. Ten prestáva byť výbavným okolo 4. - 6.  mesiaca, v tomto období už dieťa saje vedome. 

Úchopový reflex

sa  prejavuje  uzavretím  dlane dieťaťa, ak  sa  jej  dotkneme  prstami. Úchop je natoľko silný, že  dieťa  môžeme zdvihnúť z podložky a jeho  dlane  sa  neotvoria. Najprv sa prichytáva prostredník, potom ostatné prsty a nakoniec palec. Tento  reflex necvičíme, a necháme ho do 3.mesiaca voľne vymiznúť, aby sa mohol rozvinúť vedomý cielený úchop, ktorý sa začína objavovať v 4.mesiaci. Silnejším tlakom do dlane možno vyvolať dlaňovo¬čelustný reflex - dieťa vtedy zovrie prst a otvorí aj ústa. 

Moorov reflex  

Je reakciou novorodenca na úľak. Má tri fázy: symetrický pohyb rukami nahor a do strán, s otvorenými dlaňami a nádychom. Nasleduje strnutie – „zmrznutie“. Tretia fáza je „objatie“ horných končatín, nasleduje výdych, plač alebo krik. U detí sa väčšinou prejavuje vtedy, ak sa niečoho zľaknú. Lekár ho testuje tak, že silno potiahne podložku pod dieťaťom. Moorov reflex nemusí však spustiť iba rýchly pohyb. Môže to byť aj nečakané ostré svetlo, silný zvuk či rýchly dotyk. Tento reflex nastupuje od 28. gestačného týždňa a prestáva byť výbavný do 3 - 4 mesiaca života dieťaťa. Pretrvávanie tohto reflexu po 6. mesiaci je patologický príznak. 

Tonicko – šijový reflex

Tento reflex je u detí prítomný do asi štyroch mesiacov. Spočíva v tom, že ak dieťa leží na chrbte a otočí hlavičku na jednu stranu, na rovnakej strane natiahne ruku aj nohu, zatiaľ čo ruku aj nohu na opačnej strane ohne - tzv. poloha lukostrelca. 

Babinského  reflex 

Je pozorovateľný na chodidle. Ak podráždime vonkajšiu stranu chodidla dieťaťa od päty smerom k malíčku, roztiahne prsty akoby do vejára. Ak sa dotkneme chodidla pod prstami, tak ich ohne. Tento reflex vymizne až v dobe, keď sa dieťa začne stavať na nohy (cca okolo 9.mesiaca).

Som členom

Nie som členom


PRIHLÁSTE SA

REGISTRUJTE SA