Dieťa sa po narodení prirodzene chúli do polohy, v akej bolo v maternici. Ak je dieťa uložené do mäkkej perinky, leží tam pohodlne a príjemne a je schopné sa uvoľniť, rozložiť ťažisko a hlavičku ľahko zaborenú do perinky dokáže udržať v osi s hrudnou kosťou a lonovou kosťou. Pre zaspávanie novorodenca je dôležité pohodlie, teplo, pocit istoty a bezpečia.Pre zaspávanie novorodenca je dôležité pohodlie, teplo, pocit istoty a bezpečia.
Keď si dieťa začne trieť očká, zívať, ťahať sa za vlásky, pozerať do prázdna a je podráždené je to signál, že je zrelé na spánok. Tieto príznaky sa objavujú zvyčajne v rovnaký čas každý deň. Každé dieťa si postupne vytvára svoj spánkový režim. Do troch mesiacov od narodenia si deti potrebujú zdriemnuť každú hodinu a pol po prebudení a do šiestich mesiacov každé tri hodiny. Okolo roka pomaly začne prechádzať na jeden spánok. Ak dieťatko strávi čas bdenia zmysluplno, má ho vyplnený správnymi aktivitami (hraním a cvičením), dostatočne sa unaví, aby si mohlo poriadne oddýchnuť. Nie je pravda, že nedostatok spánku cez deň sa doženie v noci. Práve naopak, bábätká, ktoré nemajú dostatok spánku cez deň, alebo majú nekvalitný spánok, sa v noci budia.
Pred uložením sa na večerný spánok je dobré mať zaužívané nejaké rituály. Napríklad aspoň hodinu pred spánkom nie je vhodné hrať sa s hlučnými a blikajúcimi hračkami. Nastáva kúpeľ, masáž a kŕmenie. Dieťa sa časom naučí, že toto všetko sú rituály, ktoré sú predzvesťou toho, že nastal čas spánku.Pred uložením sa na večerný spánok je dobré mať zaužívané nejaké rituály. Napríklad aspoň hodinu pred spánkom nie je vhodné hrať sa s hlučnými a blikajúcimi hračkami. Nastáva kúpeľ, masáž a kŕmenie. Dieťa sa časom naučí, že toto všetko sú rituály, ktoré sú predzvesťou toho, že nastal čas spánku.
Dieťa potrebuje tzv. spúšťač spánku, čo môže byť napríklad zvuk vĺn, cumlík, spací vak, rozprávka. Hneď ako sa vaše dieťa na tieto veci naučí, bude mu úplne jedno, kde sa práve nachádza, pretože spánok si bude fixovať na nejakú vec alebo zvuk, a nie na miesto. Toto oceníte, keď budete tráviť noc inde ako doma.
Najčastejšie využívaná poloha spánku. Spánok na chrbátiku však tiež prináša isté riziká. Ak sú bábätká polohované len a len na chrbátik, vzniká riziko „zležania hlavičky“ - nesprávneho formovania lebečných kostí. Odporúča sa preto:
Aby bol spánok dieťaťa na boku bezpečný, je vhodné urobiť aj tieto opatrenia:
Táto poloha je odborníkmi jednoznačne neodporúčaná, nakoľko štúdie ukazujú, že pre deti spánok v tejto polohe znamená zvýšené riziko SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat). Argumenty PROTI spánku na brušku sú takéto:
V akých prípadoch malé deti môžu spať na brušku?
V istých prípadoch aj lekár odporučí, aby dieťa rodičia na spánok ukladali do tejto polohy. Jedná sa najmä o deti s ťažkým refluxom alebo s určitými malformáciami (vrodená tvarová úchylka vzniknutá počas vývoja plodu) horných dýchacích ciest.
Zároveň veľa rodičov malých bábätiek uvádza, že práve v tejto polohe ich deti spia „najlepšie a najdlhšie“. V tomto prípade je potrebné, aby rodičia zabezpečili tvrdý matrac, a aby v postieľke nebolo nič, do čoho by si dieťa mohlo zaboriť tváričku.
V polohe, do ktorej bábätko k spánku uložíte, počas spánku aj zotrvá možno do 5. mesiaca. Akonáhle zvládne samostatne obrat na bok a na bruško, bude si hľadať polohu, ktorá mu je najpohodlnejšia. Takže po prebudení ho nájdete úplne niekde inde, ako kde zaspávalo. Najbezpečnejšie je v postieľke, avšak náraz do postieľky ho môže budiť. Ideálne je obložiť postieľku mantinelom. Alebo uložiť bábätko na väčšiu posteľ, vtedy ho ale treba z každej strany poobkladať, aby sa neprevalilo až na okraj, odkiaľ by mohlo spadnúť. V tomto čase je pre mnohé bábätká najlepšia poloha práve na brušku, ale pokiaľ sa samo otáča, je už bábätko dostatočne naposilované a dokáže si hlavičku položiť tak, aby mu nič nebránilo v dýchaní. Taktiež treba s bábätkom nacvičovať obrat z bruška späť na chrbátik, aby ho čo najskôr zvládlo samostatne a aj počas spánku bude samo vedieť nájsť si tú najlepšiu polohu.
Tento obsah je pre prémiových členov. Ste prémiový člen? Prihláste sa