Najčastejšie je to v období tzv. rastových špurtov, kedy dieťa zrazu vyžaduje viac mlieka (medzi 3. a 6. týž. a okolo 3. a 6. mes.)
Riešenie:
dieťa dojčite podľa jeho chuti 12 aj viackrát za deň, z toho 2 – 3x v noci (v nočných hodinách je sekrécia prolaktínu, hormónu ovplyvňujúceho tvorbu mlieka, najvyššia),
počas každého dojčenia ponúkajte oba prsníky a môžete ich aj niekoľkokrát vystriedať,
medzi jednotlivými dojčeniami prsníky stimulujte pomocou odsávačky alebo odstriekavaním – podpora zvýšenia laktácie,
zamerajte sa na bezchybnú techniku dojčenia a zvoľte pohodlné a nestresujúce prostredie,
dodržujte pitný režim
Určitú dobu trvá, než sa tvorba mlieka prispôsobí potrebám dieťaťa. Zvýšená tvorba mlieka sa prejaví asi po 2 – 3 dňoch po zavedení týchto opatrení. Podanie príkrmu nie je v tomto období vhodným riešením, lebo vo svojom dôsledku znižuje počet a skracuje dobu priloženia, a tým vedie k zníženiu tvorby materského mlieka.
2. Popraskané bradavky pri dojčení
Malé praskliny (ragády) vznikajú väčšinou ako dôsledok nesprávnej techniky dojčenia.
Riešenie:
pri dojčení má dieťa v pusinke nielen bradavku aj väčšiu časť dvorca. Ak sú prsia veľmi naplnené mliekom a dieťa sa kvôli tomu zle prisáva, odstriekajte trošku mlieka tesne pred začiatkom dojčenia.
po dojčení nechajte bradavky asi 10 minút uschnúť na vzduchu, niekoľko kvapiek mlieka rozotrite po dvorci a bradavke a nechajte zaschnúť, pretože materské mlieko pôsobí hojivo. Je možné použiť krém s hojivým efektom, ktorý nie je nutné pred dojčením zmývať.
často meňte vložky do podprsenky,
nevyťahujte bradavku z pusinky nasilu, ale vložte do pusinky malíček, aby sa uvoľnilo prisatie.
3. Upchaný mliekovod (retencia mlieka)
Upchaný mliekovod sa prejavuje ako bolestivé zdurenie v jednom mieste prsníka, sprevádzané ložiskovým začervenaním kože a niekedy aj zvýšením telesnej teploty. Príčinou upchania mliekovodov je väčšinou nesprávna technika sania a obmedzovanie dojčenia, ale môže byť aj spanie na bruchu.
Riešenie:
Medzi dojčením používajte chladivé obklady alebo tvarohový obklad, pri teplote aj vhodné lieky na zníženie horúčky. Dieťa prikladajte tak, aby bradička dieťaťa pri nasávaní smerovala k postihnutému miestu. Pred dojčením môžete postihnuté zatvrdnuté miesto nahriať teplou vodou, rozmasírovať a mliekovod tak uvoľniť. Pozor: upchatý mliekovod môže prejsť aj do zápalu prsnej žľazy!
4. Zápal prsnej žľazy (mastitída)
Na rozdiel od upchaného mliekovodu je pre mastitídu typická vysoká horúčka, zimnica, bolestivé, začervenané a pri dotyku teplé miesto v postihnutom prsníku.
Riešenie:
Tento stav vyžaduje liečbu antibiotikami, pokoj na lôžku, dostatočný prívod tekutín, podávanie liekov tíšiacich bolesť a znižujúcich horúčku. Je potrebné pokračovať v častom dojčení aj z postihnutého prsníka alebo z neho mlieko odstriekavať. Medzi dojčením na prsník prikladáme chladivé obklady alebo tvaroh, pred dojčením prsník prehrejeme vlhkým teplým obkladom. Skôr ako dieťa priložíme, niekoľko kvapiek mlieka odstriekame a tým uvoľníme dvorec.
5. Slabý vypudzovací reflex, problémy s uvoľnením mlieka
Niekedy sa mlieko horšie uvoľňuje a dieťa je pri prsníku nepokojné, odťahuje sa a plače. Vypudzovací reflex je ovplyvnený hlavne psychikou matky a môže ho tak narušiť stres, bolestivé dojčenie, dokrmovanie alebo používanie cumlíka.
Riešenie:
teplé obklady, masáže, odstriekavanie, ale hlavne dobrá pohoda mamičky. O tom, že reflex funguje správne sa presvedčíte aj tým, že pri dojčení mlieko odkvapkáva aj z druhého prsníka.
6. Silný vypudzovací reflex
Dieťa sa mliekom dusí, grcká a po dojčení má stále v kútikoch úst viditeľné mlieko. Môžu ho tiež trápiť koliky, pretože pri hltavom spôsobe dojčenia prehltne veľké množstvo vzduchu.
Riešenie:
Pred dojčením trochu mlieka odstriekajte, aby mlieko nevytekalo prúdom. Vyberte takú polohu, kedy budete pri dojčení mierne zaklonená alebo na chrbte, aby tok mlieka nebol podporený gravitáciou. Vždy, keď začne mlieko tiecť silným prúdom, dojčenie na chvíľu prerušte a mlieko odstriekajte.
7. Zelená stolica
Mamičky si často myslia, že zelená stolica je takzvaná „hladová stolica“ a začínajú dieťa prikrmovať. Zelená stolica s malou prímesou hlienu je väčšinou známkou toho, že dieťa pije veľa predného mlieka, ktoré obsahuje väčšie množstvo laktózy a málo tuku.
Riešenie:
Nechajte dieťa pri dojčení piť iba z jedného prsníka, aby sa dostalo aj k tučnejšiemu zadnému mlieku. Zelené sfarbenie stolice môže byť spôsobené aj niektorými potravinami v strave matky.
Tento obsah je pre prémiových členov. Ste prémiový člen? Prihláste sa