chvíľkovo podporujeme vstávanie cez rytiera, kvadrupedálnu chôdzu (obchádzanie bokom) ale aj klesanie cez rytiera späť na štyri
Hry, hračky a ich použitie
V tomto období je veľmi dôležité, aby dieťa liezlo – znížime sa na úroveň dieťaťa a veľa sa hráme na zemi – „naháňačka“ v lození, schovávačka – schováme nejakú hračku/seba a dieťa si za ňou/za nami dolezie, gúľanie lopty, posúvanie autíčka, preliezanie prekážok, podliezanie (tunel, stôl, stolička, kartónová krabica...)
Keď už dieťa stabilne sedí, môžeme začať s hračkami podporujúcimi logické myslenie a konštrukčné schopnosti. Pri týchto činnostiach si dieťa taktiež precvičí štipkovitý úchop a púšťanie predmetov – zatiaľ len preto, že sa mu páči, ako padajú – vyhadzovanie vecí z krabice a následné zbieranie a hádzanie späť.
Dieťa je najradšej tam, kde je maminka a najobľúbenejšími hračkami sú predmety, ktoré práve maminka používa – kuchynské potreby (varešky, lyžičky, naberačka, misky, hrnce, utierky, sáčky, alobal), štipce na prádlo, potraviny – takto sa zoznamuje aj s rôznymi druhmi materiálov (drevo, plast, kov, látka). Veľmi zaujímavými sú aj pomôcky podporujúce fantáziu – plastelína (trhanie na kúsky), piesok, múka (kreslenie na plechu), prstové farby, vosková gulička (kreslenie na veľkej ploche na zemi).
Schopnosť pustiť predmety využívame aj pri hre „Tu máš, daj“ a pri učení dieťaťa poriadkumilovnosti – upratujeme spolu hračky na svoje miesto. Dokonalejší úchop možno využiť aj k tomu, aby dieťa začalo samostatne rukami jesť nakrájané kúsky jedla alebo trhať chlebík na kúsky.
Zo sociálnych hier sú veľmi obľúbené napodobňovacie hry – v tomto období už dieťa dokáže samostatne ukazovať („ťap, ťap, ťapušky“, „aký veľký narastieš?“, „ako sa máš?“), imituje gestá a obľubuje pohybové hry – rytmické básničky a pesničky sprevádzané pohybmi, a pokiaľ ho učíme znakovú reč, už dokáže niektoré znaky používať. Pri čítaní knižky na výzvu ukáže obrázok a napodobňuje zvuky zvierat.
Pri všetkých týchto hrách podporujeme a nacvičujeme reakcie na výzvu – „ukáž mačičku“, „Prosím si, daj“, „pošli pusinku“...
Tento obsah je pre prémiových členov. Ste prémiový člen? Prihláste sa