najlepší prostriedok ako podporiť psychomotorický vývoj dieťatka
7.-8. mesiac
Charakteristika obdobia
V tomto období začína byť dieťa veľmi pohybovo aktívne. Začína uprednostňovať polohu na brušku, pretože mu dáva viac možností k pohybu:
pivotácia – otáča sa okolo svojej osi na rukách – nácvik striedavého pohybu rúk ako pri plazení
tulenenie – pohyb vpred pomocou rúk
plazenie – pohyb vpred pomocou striedavého pohybu rúk aj nôh, krížový vzor ako pri lození len v nižšej polohe (tuleniť a plaziť by sa mali deti len krátku dobu alebo túto zručnosť môžu úplne vynechať)
nakľakávanie a húpanie v kľaku
šikmý sed
pretočenie z bruška na chrbát
V polohe na chrbte
dočiahne si až na nohy a palec na nohe si dokáže strčiť do úst
Iné zručnosti
reaguje na zvuk zo vzdialenosti 4 metre za chrbtom
sleduje detaily na hračkách a obrázkoch
trojlúčový úchop
Na čo sa zameriavame?
posilňovanie rúk pivotáciou, v pozícii „fúrik“ ako príprava na lozenie
nacvičovanie nakľakávania, húpania v kľaku – posilňovanie krížových svalov ako príprava na lozenie a široký sed
váľanie sudov
Hry, hračky a ich použitie
Doteraz sa dieťa len učilo vnímať stálosť predmetov a mať očakávania. V období okolo 8. mesiaca sa končí obdobie „Zíde z očí, zíde z mysle“ a dieťa si už dokáže v mysli predstaviť osobu alebo predmet, aj keď ju nevidí – práve na toto uvedomenie sú veľmi obľúbené hry na schovávačku – „Kuk, kde je...?“ – schovať si dlaňami tvár, schovávať sa za predmety, ukryť hračku a pomôcť mu ju nájsť... Nastupuje obdobie osemmesačnej úzkosti, keď sa dieťa osamostatňuje a má potrebu skúmať priestor, ale bojí sa opustiť bezpečné miesto pri maminke. Bojí sa odlúčenia od maminky, a keď s ním mama nie je, pociťuje úzkosť. Preto je dobré podporovať vzťah k nejakej plyšovej hračke, ktorá mu dodá pocit istoty.
Hračky do ruky - dieťa udrží v každej ruke jednu hračku a dokáže búchať jednu o druhú – podporujeme rytmizáciu (Orfeove hudobné nástroje, drevené kocky alebo predmety v domácnosti – lyžičky, varešky, pokrievky, plastové fľaše naplnené drobnými predmetmi, napr. fazuľkami, ryžou).
Dieťa objavuje priestor a všetko, čo má na dosah. Ak drží dve hračky a zaujme ho tretia, dokáže jednu pustiť a tú tretiu si vziať. Pozorne sleduje detaily na predmetoch a obrázkoch, preto by sme mali spolu s dieťaťom hračky skúmať a komentovať ich farbu, vzhľad, vlastnosti. A opäť veľa pracovať s knižkou a pomenúvať všetky obrázky.
Učíme dieťa hrať sa s hračkou tak, aby vyvolalo cielené reakcie – stlačiť gombík na interaktívnej hračke, búchať vareškou o misku, bubnovať na bubon, aby hračky vydali nejaký zvuk.
Tento obsah je pre prémiových členov. Ste prémiový člen? Prihláste sa