najlepší prostriedok ako podporiť psychomotorický vývoj dieťatka
5.-6. mesiac
Charakteristika obdobia
na chrbátiku – zdvíha nohy aj panvu a aj hlavičku, ohmatáva si kolienka, neskôr aj holene, hrá sa s hračkou
zvláda obrat na bok a bočné vzpriamenie, neskôr obrat až na bruško
hľadá zdroj zvuku
na brušku postupne zvláda 2. vzpriamenie (vystreté ručičky), krížový vzor (napr. váhu prenesie na pravú ručičku, súbene pokrčí ľavú nožičku), pri pohľade na hračku pred sebou strieda 2. vzpriamenie s polohou „lietadielko“
cielený dlaňový úchop, hračku si predáva z ruky do ruky na chrbte aj na brušku
Na čo sa zameriavame?
zvládnutie obratu až na bruško
zdokonaľovanie 2. vzpriamenia (posilňovanie a postupné vystieranie ručičiek), nácvik pivotácie (otáčanie sa na bruško okolo svojej osi do oboch strán - posilňovanie ručičiek, nácvik prenášania váhy a krížového vzoru, neskôr využije priplazení a lození)
Hry, hračky a ich použitie
Hra v tomto období je už oveľa zaujímavejšia, pretože dieťa je aktívnejšie, hravejšie, „komunikatívnejšie“- experimentuje s hlasom, dokáže sa hlasno a od srdca smiať a stále viac sa zapája do sociálnych hier. Naďalej si dieťa rado ohmatáva nielen svoje telo ale aj tvár a vlasy maminky. Maminku už odlíši od ostatných ľudí. V tomto období už možno začať spoločne čítať knižky (napr. v sociálnej polohe hniezdočko) – plastové (pískacie), leporelá s jedným jednoduchým, jednoznačným obrázkom na strane.
Hračky do ruky - dieťa si dokáže hračku cielene uchopiť a hrať sa s ňou, preto treba oveľa viac dbať na správny výber hračiek – ľahké, bezpečné, dostatočne motivujúce (farebné, zvukové, svetelné) k aktívnejšiemu pohybu, rôznych tvarov, veľkosti, materiálov (plast, guma, látka, papier, drevo, vodolepky), aby ich mohlo testovať nielen hmatom ale aj ústami. Hračku ako motiváciu k pohybu predkladáme dieťaťu stále viac do priestoru, aby v polohe na chrbátiku za ňou otočilo hlavičku, natiahlo ruku, zdvihlo nohy a panvu, prevalilo sa na bok a následne až na bruško, v polohe na brušku trénovalo krížový vzor a neskôr pivotáciu.
V tomto období, kým nezvládne dostatočne obrat na bruško, stále sa rado hrá na chrbte, aj naďalej obľubuje hrazdičku a kolotoč nad bruškom, do ktorých cielene búcha a chytá hračky, a tak aktívne zapája všetky končatiny a aj hlavu.
Vzpriamovanie možno trénovať cez nohu dospelého, na overballe, fitlopte s motiváciou na hračku položenú pred dieťaťom na zemi (aby nedochádzalo k záklonu hlavy) a tiež pred zrkadlom, kde nielen vzpriamuje ale aj komunikuje so sebou samým.
Tento obsah je pre prémiových členov. Ste prémiový člen? Prihláste sa