Hra- najdôležitejší prostriedok na dosiahnutie správneho psychomotorického vývoja.
Dieťa v prvom roku života prechádza najbúrlivejším vývojom (zo schúlenej polohy posilnením svalstva a zlepšením orientačných a koordinačných schopností do vzpriamenia nad podložku, lezenia, širokého sedu, stoja a chôdze) a jeho potreby sa menia v súlade s jeho možnosťami danými prirodzeným psychomotorickým vývojom. Rozvoj dieťaťa závisí nielen od jeho genetických daností a zdravotného stavu ale aj od jeho vnútornej motivácie. Snaha sledovať a neskôr dočiahnuť zaujímavú hračku napomáha rozvoju zmyslových orgánov, rozumovému a pohybovému vývoju (hrubá motorika, jemná motorika, rovnováha, koordinácia, orientácia, sila).
Najväčší vplyv na rozvoj dieťaťa má osoba, ktorá sa oň najviac stará, teda zvyčajne matka. A práve tá by mala vedieť primerane stimulovať dieťa k aktivite bez toho, aby dochádzalo k obmedzovaniu alebo preťažovaniu jeho schopností prislúchajúcich danému veku. Preto by rodičia mali poznať, ako vyzerá vývoj dieťaťa krok po kroku, ako dieťa vo vývoji podporovať, a teda ako sa s dieťaťom „správne hrať“. Hrou možno nazvať akúkoľvek činnosť dieťaťa. Premieta sa do nej jeho aktuálny pohybový a psychosociálny rozvoj. Cez hru dieťa spoznáva seba ale aj okolitý svet, odhaľuje vlastnosti rôznych vecí, základné princípy ich fungovania. Hračka je teda pre dieťa prostriedkom kontaktu so svetom, pre rodičov pomôckou, ktorá spríjemňuje spoločne strávený čas, ale najmä, ktorá dieťa učí rôznym zručnostiam a prispieva k jeho celkovému rozvoju.
V prvých troch mesiacoch prevláda u dieťaťa pasívne zrakové vnímanie okolia. Dieťa pozorovaním hračky postupne nachádza stabilnú polohu tak na chrbátiku ako aj na brušku. Po treťom mesiaci už je to hmatové vnímanie sveta. Prvými hračkami dieťaťa sú jeho vlastné ruky, nohy, neskôr dochádza k aktívnej hre s predmetmi. Do šiesteho mesiaca sú to prevažne jednoduché statické hračky, po šiestom mesiaci, keď dieťa začína byť pohybovo aktívne sú to hračky motivujúce k pohybu. Keď už dieťa sedí a má voľné ruky k manipulácii, môže sa začať hrať s hračkami, pri ktorých zapája logické myslenie a konštrukčné schopnosti, napr. jednoduché stavebnice, puzzle, kocky, navliekačky, vkladačky.
TYPY HIER
V období dojčaťa sa v závislosti od veku stretávame so 4 typmi hier:
1. funkčné hry,
2. manipulačné hry,
3. napodobňovacie hry,
4. sociálne hry.
Funkčné hry
Ide v nich o vykonávanie činnosti ako takej, nesleduje nejaký osobitný cieľ. Patrí sem napr. hra s rukami, nožičkami, prvé prejavy hrkútania a džavotania.
Manipulačné hry
Vyvíjajú sa v čase, keď je už dieťa schopné vnímať predmety, naťahovať sa za nimi, uchopovať ich. Zo začiatku (6.mesiac života) je manipulácia s rôznymi predmetmi viac-menej rovnaká (obzeranie predmetu, cmúľanie, strkanie do úst, búchanie po podložke, prekladanie z ruky do ruky a i.), neskôr (okolo 10.mesiaca) dieťa narába z rôznymi predmetmi rozličným spôsobom. Manipulácia sa stáva primeranejšou vlastnostiam a funkcii predmetov a hračiek, napr. stavanie kociek, posúvanie autíčka, gúľanie lopty. Hračky by mali byť ľahké, rôzneho tvaru, veľkosti, farby, materiálu.
Napodobňovacie hry
Ide o napodobňovanie dospelých – ich pohybov, zvukov, mimiky.
Sociálne hry
Ide o hry, v ktorých nejde už len o napodobňovanie, ale v ktorých je dospelý človek nevyhnutným partnerom pre hru s dieťaťom. Sú nesmierne dôležité pre rozumový vývoj dieťaťa. Patrí sem napr. hra s plienkou (dospelý sa schová za plienku, dieťa strháva plienku z tváre dospelého alebo sa samo pokúša schovať si tvár, hlavu plienkou), škádlenie, „naháňačka“ dospelými, „schovávačka“ pred dospelými a i.
Tento obsah je pre prémiových členov. Ste prémiový člen? Prihláste sa